03 Kvě

Zlí exekutoři

Často na internetu i mimo něj narážím na téma exekucí a exekutorů a často si lidé stěžují, jak jim exekutor ublížil. Musel jsem se nutně na toto téma zamyslet a dojít k nějakému závěru, pakliže chci aplikovat určitou politickou kulturu.

Postupně jsem sledoval různé kauzy a různé názory na sobě zcela nezávislých lidí a vlastně nikde se mi nepodařilo najít rozumný názor exekutorů, tedy vlastně ani nerozumný :-)

Předně bych rád řekl, že se nebudu zabývat exekucemi neoprávněnými

Předně bych rád řekl, že se nebudu zabývat exekucemi neoprávněnými (na příbuzných či lidech, kteří nemají s dluhem nic společného) ale exekucemi, které vznikly na základě toho, že jste si půjčili více, než jste mohli splatit, nebo že jste nezaplatili účty, které jste měli zaplatit.

Fakt je ovšem ten, že pokud někomu dlužíte peníze, které si půjčíte za určitých podmínek, je nutné, abyste tyto podmínky dodrželi, nebo si nepůjčovali. Finanční gramotnost je v naší zemi opravdu minimální a ač už se stát snaží o určité zlepšení této smutné situace, potrvá ještě pár generací, než lidé pochopí, že si nemohou půjčit víc, než dokáží splatit, nebo dokonce půjčit si na zaplacení jiné půjčky. Dluhová past je pak zcela jistá a zázraky se nedějí.

Exekuce majetku jako taková, je už většinou jen důsledek vaší nesoudnosti a nerozumnosti a je také zcela pochopitelné, že se vám nelíbí poplatky ať už soudní, nebo přemrštěné exekuční. I já jsem si užil pobíhající úředníky ve svém bytě, kdy mi společně s policií vytvářeli seznam majetku, vhodného k zabavení a tak přesně vím, o čem hovořím (jako málo politiků). Nicméně primárně byla chyba v mé osobě, mé nerozvážnosti, mé ignoranci. Upřímně bych každému přál tuto zkušenost a především to, co jsem si z ní odnesl. Naučil jsem se finanční gramotnost v praxi tím nejnepříjemnějším způsobem :-)

Modelový příklad

Takže, teď si představte, že máte firmu, ve které se snažíte uživit, případně jste živnostník, který by rád na dovolenou k moři. A někomu poskytnete službu, prodáte zboží, prostě cokoliv, co vám k vašemu cíli pomůže. Tuto službu poskytnete řekněme 300 klientů a budete vědět, že jste ten rok vydělali řekněme 300 000 po zdanění. Náklady na provoz vaší firmy (nájem, služby atd.) jsou řekněme 10000 měsíčně a vám zůstává na život 15 000 na měsíc.  Toto není příklad vycucaný z prstu, ale zcela běžný stav založený na reálných datech.

Nyní si představte, že z 300 klientů jich 100 nezaplatí. Co si myslíte, že vám tento výpadek způsobí? No, vlastně vám zbyde na život o 1/3 méně, to znamená 10 000Kč měsíčně.

To člověka vytočí že ano? Proč by měl platit za dluhy svých klientů a proč by se měl omezit jen proto, že klient z nějakého důvodu neplatí. Vždyť přece pracujete každý den stejně nebo víc, tak proč máte mít méně? Logicky tedy chcete své peníze zpět. Tak dáte záležitost k soudu (a tohle je už opravdu poslední možnost, každý raději domluví splátky). Soud vám po dlouhých peripetiích a dalším vynaložení času a peněz dá zapravdu a vy chcete své peníze. Zajímá vás v tomhle případě, v jaké je klient ekonomické situaci? Nemyslím si to, protože od kamaráda chcete taky prachy na dřevo když vám dluží.

Prostě nedělejte dluhy a děláte-li je, nestěžujte si, že vás vybral exekutor

A o tomhle to celé je. Prostě nedělejte dluhy a děláte-li je, nestěžujte si, že vás vybral exekutor. Snažte se pochopit situaci vašich věřitelů. Ve středověku by vás zavřeli či bičovali. Dnešní společnost je humánní, pošle jen vykonavatele práva.

Příběh na závěr

Řeknu vám na závěr svůj kraťoučký příběh. Po tom co mě protáhl soudní exekutor se začali ozývat další exekutoři a věřitelé kterým jsem už jen říkal „Klidně přijďte, rychlovarnou konvici mi zatím nechali, můžu vám uvařit kafe a pak si ji můžete odnést, ale nejdříve kontaktujte soudního exekutora, jestli vám ji přepustí“. Spadl ze mě obrovský kámen, nebylo mi už opravdu co vzít a pomohlo mi to srovnat si život. Odjel jsem do Irska, kde jsem dělal rok za minimální mzdu řezníka, dřel jsem jak kůň 9-10h denně a všechny dluhy v ČR jsem zaplatil abych se mohl vrátit jako normální člověk a začít znovu. Ten soudní exekutor tehdy řekl na mou námitku „no a co, stejně už nic nemám“ větu „ale jednou mít budete“.

Mimo naši zemi na vás exekutor nedosáhne.

Mimo naši zemi na vás exekutor nedosáhne. Sice existuje možnost, jak se k vašim penězům v zahraničí může dostat, ale je to tak složité, že do toho většinou nejsdou, takže máte čas, abyste se dali dohromady. Pracovali tam se mnou šedesátiletí chlapi, slováci, češi, poláci, brazilci, mladí staří, různě barevní. Je to pro každého a je to jedna z možností jak se zachránit.

Když už jsem byl v cajku, chtěl jsem pomoct přátelům, kteří byli v podobné situaci jako já. Zajistil jsem jim práci a bydlení, chtěl jsem jim do začátku půjčit nějaké peníze (bezúročně), kolik myslíte, že jich přijelo? Ani jeden.

K řešení situace musí mít člověk vůli a musí se snažit.

K řešení situace musí mít člověk vůli a musí se snažit. Problémem nejsou exekutoři, problémem je ve většině případů hloupost lidí kombinovaná s neschopností a neochotou situaci řešit. Řešení existují. Nezlobte se na mě za to, v jakém stylu je tento článek napsaný, ale jak jsem už psal, prošel jsem tím a tak mi nikdo na nos bulíka nepověsí.