02 Říj

RWE a jejich žárovky

4Společnost RWE tento týden spustila kampaň, ve které nabízí pronájem LED žárovek. Na tom by asi nebylo nic špatného, LED technologie je fajn, snižuje spotřebu elektřiny, svítivost není zlá, jak je na tom výroba s ekologií, těžko říct. Ovšem ekologickými dopady se opravdu zabývat nebudeme. Čím se budeme zabývat je fakt, že RWE není Robni Hood, nechce bohatým (sobě) brát a chudým (vám) dávat. Prostě zjistili, že LED technologie je problém. Měnší spotřeba, menší platby, lidé spotřebovávají méně energie.

Jaký je účel?

Celá tato akce má za cíl vytáhnout z lidí nějaký peníz navíc a dostat je optimálně do vlastní kasičky. RWE ví, že lidé LED žárovky používají, jenomže je nekupují od nich a to je třeba změnit, protože na jednu stranu šetří energii a na druhou stranu neplynou žádné příjmy z prodeje technologie.

Opravdu nevím, jaké kšefty má RWE se společností Tesla, ale zcela jistě za 1ks LED žárovky neplatí více, než 50Kč. Vycházím z faktu, že tyto žárovky lze u nás koupit v jimi nejsilnější nabízené verzi již od 100Kč s DPH. Jako model jsem si vybral nejsilnější verzi 12W, která by měla odpovídat 75W. Samozřejmě o této svítivosti můžeme dlouze polemizovat. To však není podstatné.

Modelový příklad

Uvedu jednoduchá příklad pro jednopokojový byt (jako příklad vybírám svůj, který je již LED dávno osvětlen):

Kuchyň: 2ks E27
Obývák 2ks E27
Chodba 1ks E27
WC 1ks E27
Koupelna 1ks E27

Celkem: 7ks žárovek

Měsíční platba RWE:  104Kč

To znamená, že každý měsíc za pronájem zaplatím tolik, kolik bych normálně zaplatil za 1 LED žárovku, kdybych si ji koupil v krámě. Za rok za pronájem zaplatím 1251Kč

Nezdá se vám to podivné? Nehledě na to, že kdybych každý měsíc dokázal odložit 100Kč, dokážu si sadu žárovek pro celý byt koupit už za 7 měsíců.

Neskočte jim na špek

Nenechte se tedy mýlit, ze strany RWE to není dobročinost, RWE cílí na ty nejchudší a na ty, kteří si nedokáží informace zjistit. Staré a nemohoucí občany, kteří nemají nikoho, kdo by jim poradil a na „úsporu“ slyší. Ve skutečnosti se jedná jen o líbivý marketing, který se v případě jednoduchého propočtu zhroutí jako domeček z karet.

Odkaz na web kampaně: http://www.svittechytre.cz/pronajem-led-zarovek

Konkurenční nabídka

A ještě maličkost, chcete se nechat odřít? Není nic jednoduššího, stačí mi napsat a já vám rád pronajmu žárovku stejných parametrů již od 10Kč měsíčně a taky s nekonečnou zárukou, protože jediné, co se na LEDkách sype, jsou přechodové můstky, ten stojí v Číně 20 haléřů a výměna zabere zhruba 4 minuty i s rozebráním a kompletací  :-)

Co o tom vím?

Mám s LED osvětlením letité zkušenosti, tuto technologii sleduju opravdu dlouho. Celý byt už mám několik let nasvícený LED žárovkami a pásky a znám v podstatě všechna úskalí a opravdové hodnoty (ne ty, které uvádějí výrobci/marketéři). RWE mě opravdu rohlíkem neopije. Tato technologie má nesporně spoustu výhod a samozřejmě i nějaké ty nevýhody. V současné době se už však nejedná o nic převratného. Co je však na této kampani pravdivé je fakt, že je zde opravdu obrovská úspora prostředků, s žárovkou od RWE něco málo ušetříte, ale dlouhodbě na tom budete zbytečně ztrátní. Je navíc potřeba počítat s tím, jak dlouho kde svítíte, čím kratší svícení, tím nižší návratnost. Pokud tedy potřebujete žárovku do sklepa a nemáte tam zavřeného někoho, komu musíte svvítit, určitě zde LED smysl nemá ;-) Jste-li ovšem z těch, kteří rádi házejí peníze do kanálu, je pronájem žárovek výborná cesta, jak se dlouhodobě nějaké té kačky zbavit.