12 Kvě

Necháte se šmírovat?

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak hluboce zasahuje společnost Google do vašeho soukromí? Často najdete na internetu články o zlém Facebooku, zlém Apple, který shromažďuje vaše údaje, nyní i s bonusem v podobě otisku prstu, ale jen vyjímečně narazíte na článeček o dlouhých chapadlech Google. Tato americká společnost velmi pozvolna pronikla do životů nás všech ani ne tak díky svému vyhledávači, jako spíše prostřednictvím mobilních telefonů se systémem Andorid, tzv. chytrých telefonů.

Google Android

Google skoupil společnost Android inc. v roce 2005, jako relativně nevýznamnou firmičku a udělal z ní svou dceřinou společnost. Za 9 let se mu podařilo dostat „Androida“ téměř ke všem lidem v civilizovaném světě. Je otázkou, jaký je záměr google, protože semozřejmě technologii rozvíjí dále a tak se v brzské době dočkáme také produktu Google Glass, což jsou v podstatě brýle se zabudovaným displejem a opět systémem Android v ořezané podobě. Tyto brýle jejich uživateli umožní, v kombinaci s síťovou komunikací hledat informace v podstatě kdykoliv na základě ovládání hlasem. Je zřejmě vhodné se zamyslet, zda ovšem tyto informace poskytuje pouze jejich uživateli, nebo Google jako takovému.

google-spy

Telefon většinou dokáže zaznamenávat údaje o vaší poloze a to opravdu zaznamenat a na Google uložit, nehledě na to, že trošku technicky zdatnému člověku stačí 3 minuty na to, aby do vašeho telefonu s androidem dostal software, který vás bude sledovat na každém kroku, odposlouchávat, fotit či natáčet a zaznamenávat všechny vaše hovory či sms. Pomyslete na to, kolik dat má Google, vzhledem k tomu co dokáže jeden trouba. Facebook na tom není jinak, s tím rozdílem, že se ho z telefonu dokážete zbavit velmi jednoduše.

Marketing

Každý marketér by byl rád za maximální množství informací o každé ovečce aby ji mohl nabídnout pro ni vhodný produkt, říká se tomu cílení reklamy, ovšem vzhledem k faktu, že je společnost Google silně provázána s americkou vládou a tajné služby s oblibou využívají sociální sítě k odhalování „rozvratné činnosti“ je dost dobře možné, že je tato technologie spíše než k užitku lidí, určena k jejich zotročování. Podobně je to i s kamerovými systémy a software k rozpoznávání obličejů a dalšími analytyckými programy.

Svoboda na internetu je pouze relativní, svoboda v podání Google je spíše špatným vtipem. Lidé mají moc rádi technologické novinky, chtějí je vlastnit a využívat a Google našel cestu, vlastně vytvořil cestu, jak je zneužít. Mnoho lidí si říká, že nedělají nic špatného, tak je dobře, když je někdo hlídá. Problémem je, že je nikdo nehlídá, pouze je sleduje. Brýle nebo mobil nezabrání nikomu, aby vás umlátil montérpákou na křižovatce, nebo vás okradl či znásilnil, pouze se o tom ví. To je vám ovšem v tuhle chvíli celkem jedno že ano? Navíc po tom, co jsem si udělal malý průzkum, zjistil jsem, že i ti nejzarytější technokrati a sdíleči by si přáli soukromí alespoň na záchodě, ( jenže co když se právě tam skývá vrah? ;-) ) a vadilo by jim, kdyby u toho kamerového systému seděl jejich soused.

Uvědomte si, že citlivá data jsou všechna data, která mohou být v některém případě použita proti vám, mohou to být fotky vás, vašich blízkých, videa z ložnice, nevhodné rozhovory, e-maily, soukromé zprávy, prostě vše, co vás někdy i v budoucnu může jakkoliv diskreditovat, vždycky existuje mimo příjemce někdo, kdo tento obsah vidí.

A vy nevíte, kdo u něj sedí že ano? Nevíte k čmu informace, které má použije a hlavně kdy je použije proti vám. Celý tenhle článek musí znít pro někoho nezasvěceného opravdu velmi paranoidně, chápu, ovšem je velmi rozumné být paranoidní alespoň do určité míry, protože pokud nebudete, probudíte se v totalitě. Ne v takové, kterou znáte, s tanky a lidmi v dlouhých kožených kabátech, ale takové, kde lidé budou mizet a kde budete na dálku šikanováni technickými prostředky.

Paranoidní žvásty

Vzpomínáte si na filmy jako Minority report, Demolition man a jim podobné. Tohle je budoucnost pokud hodláte nadále přihlížet a nebudete se bránit proti zotročení moderními technologiemi. Člověka napadne, jestli to myslím tak, že se máme vrátit ke koním a žít v chýších. Ne tohle opravdu není nutné, jen nakládejte s vašimi soukromými daty zodpovědně. Je opravdu nutné, abyste nahrávali vaše fotky na internet? Je utné vyplnit kompletní profil? Opravdu potřebujete v telefonu foťák a datovou kartu a sdělovat celému světu, co právě děláte, nebo jak se cítíte? Je nutné tomu všemu vystavovat například vaše děti a fotit je od malička a sdílet jejich fotky s přáteli když nevíte, jestli by si to přáli?

Myslíte si, že je nutné být na internetu nepřetržitě a nedokážete bez něj žít? Není to tak, naopak se vám velmi uleví a opadne z vás stres a kamarádům můžete třeba zavolat a domluvit se osobně, je to přece pořád mnohem lepší, než je virtuálně šmírovat.

Mnoho lidí napadne, že vás nabádám k něčemu, co sám nedodržuji. Ono to je trošičku jinak, já jsem už natolik provařený, že moje odstranění ze sítě běžnými prostředky v podstatě není možné a je spousta takových jako já, můžu ale na tyto hrozby alespoň upozornit. Takže jestli ještě máte tuhle možnost, tak se postavte proti kamerovým systémům ve vašem okolí, zahoďte šmírovací telefon a vraťte se do normálního života, protože realita je venku.

Mimochodem, na konec malá otázka, kolik máte na Facebooku přátel? Kolik z toho jste viděli osobně? S kolika z nich jste byli alespoň na kávu v posledním měsíci?