05 Úno

Jak jsem začal fotit

Před nějakou dobou jsem si pořídil zrcadlovku. Nebylo to ani tak proto, že bych chtěl fotit, ale proto, že mě neuvěřitelně točilo, že mi neustále chyběly fotky pro práci.
Zabývám se totiž už bezmála 12 let tvorbou designu pro webové stránky, případně DTP a neustále nakupovat na fotobankách mi přišlo zvrácené. Ne že bych nechtěl podpořit
fotografy, ale byl jsem bohužel omezen jen na to, co jsem našel a ne vždy to bylo přesně to, co jsem potřeboval. Takže jednoho krásného (asi) dne se zase takhle probírám fotobankama abych našel vhodnou fotku mobilního telefonu a najednou si  říkám, že to takhle dál nepůjde. Těch hodin, co jsem strávil hledáním, čas je drahý. Předem musím ještě zdůraznit, že se nepovažuji za fotografa, prostě fotím, stejně jako se nepovažuji za šachistu, prostě hraji šachy. Hlavně pro radost. A profíci, fakt sorry, zkuste si ale vzpomenout, že vás to kdysi taky bavilo ;-)

Jasně, zrcadlovka jak prosté

To jsem já, pro ty kdo mě neznáte :-) Rád se bavím, rád si vypiju a rád si zakouřím a zafotím :-)

To jsem já, pro ty kdo mě neznáte :-) Rád se bavím, rád si vypiju a rád si zakouřím a zafotím :-)

Říkám si, zrcadlovka, desítka to spraví a parády bude habaděj a šel jsem do toho. Jenže ty fotky nebyly nějak pořád přesně to co jsem chtěl a nevěděl jsem proč. Zkusil jsem se tedy poptat různých lidí, kteří se focením zabývali a dozvěděl se „vole potřebuješ pořádný objektiv“. No jo, objektiv, dyť to stojí balík a dál jsem se snažil plácat fotky se seťákem 18-55mm a pořád to nešlo. Po nějaké době mě kolegyňka požádala, abych jí nafotil. Říkal jsem jí, že to moc neumím a takové ty řeči, prostě moc se mi do toho bez zkušeností nechtělo. Nakonec jsem svolil. Fotili jsme někde na poli, holčina polonahá, bylo to zajímavé, nicméně to co z toho vzešlo mě zklamalo. Nešlo o nastavení foťáku, to mám vcelku zmáklé, ale celkově ty fotky nebyly ani trochu to, co jsem čekal. Musel jsem dát zapravdu známým, bez dobrého skla nebude dobrá fotka.

Když jsem měl volný nějaký peníz, hecnul jsem se a koupil pevnou 85ku (85mm AF-S 1.8G) a byl to mazec. Ty fotky byly sto a jedno oproti seťáku, jenže jsem byl zase hrdina a místo abych koupil pevnou 50mm jak mi říkali, přečetl jsem si chytré články fotografů a šel do té 85mm. Tento objektiv se dá shrnout jednou větou „Chceš celou postavu? Stojíš na chodbě“. 85mm je prostě moc. Jsou z něho vynikající fotky, skvělá hloubka ostrosti, výborná světelnost, ovšem do malého ateliéru se absolutně nehodí a na focení venku z ruky taky ne. Je to vyloženě objektiv na portréty a stativ, nebo vážně velkého aťasu. Při dobrém světle s rychlou závěrkou je za tu cenu bezkonkurenční.  I teď ho občas využiju, ale jen okrajově. Na to co jsem chtěl se tedy moc nehodí a v zásadě 12 litrů v prdeli. :-) Pochopitelně by mě za to fotografové ukamenovali, ale pro začátečníka se prostě nehodí hlavně proto, že je to opravdu relativně velká investice a nevyužijete ji na start tolik jako už zmiňovaná padesátka, protože budete neustále někde zády narážet do různých věcí a lidí, jak se budete snažit dostat objekt do záběru.

 

50mm je správná volba s osmdesátkou stojíš na chodbě a světla z Číny

50mm-18-3

Nikkor AF-S 50mm 1.8G máte-li Nikon, tohle prostě musíte mít. Ukáže vám nové dimenze.

Nastala znovu doba šetření. Tentokrát jsm si vyhlídl 50mm AF-S 1,8G, který mi všichni doporučovali. Šťastnou náhodou se mi podařilo získat trochu více peněz za projekt a tak jsem ho měl vlastně do měsíce a co víc, zůstalo mi ještě na další. Po zkušenostech s 85mm jsem už nechtěl ponechat nic náhodě a koupil raději i 35mm AF-S 1,8G. Oba se mi velice osvědčily. 50mm je z mého pohledu pro focení portrétů prostě TOP. 35mm se zase hodí do stísněnějších prostor. Objektivy s proměnným ohniskem (zoom/ultrazoom) jsem pro jejich cenu zavrhnul. Pokud bych chtěl tuto světelnost, stálo by to opravdovou ránu, zde se už nepohybujeme v tisících ale desítkách tisíc.

Ono se zdá, že nasypat do skel na start 24 000 je moc, jenomže bez toho vás to akorát tak odradí. Setovky jsou fakt těžký low-end a jste pekelně limitováni.

Tím ale moje peripetie neskončily. S každým dalším focením jsem se naučil, že potřebuju ještě něco.Když už jsem měl zmiňované 3 objektivy, požádal jsem kamarádku, jestli by mi mohla stát modelem. Souhlasila a po tom, co jsem vycvykal asi 900 fotek v interiéru, mi došlo, že to bez pořádných světel nepůjde. Exteriéry jsou v pohodě, příroda a tak, stačí odrazová deska a trochu sluníčka a lezou fakt super fotečky, jenže jste odkázáni na počasí a počasí je prostě nevyspytatelné. V interiéru vážně lampička nestačí, protože se ti libi hýbou, vy se hýbete, jsou to sice milimetry, ale je to znát a při špatném osvětlení musíte hulit iso a se závěrkou nějakých 1/60 to udržíte jen vělmi těžko.

Drobné příslušenství kupuji přes eBay v Číně, v Česku je to neuvěřitelně drahé.

Mimochodem při jiném focení jsem zase zjistil, že dojet na místo a zjistit, že je baterka vytlučená, taky není úplně košér, takže jsem si pořídil battery grip. Jindy zase, že obloha bez polarizačního filtru není ideální,. Taky že když vám model řekne „vyfoť se se mnou“ jsem v pytli, takže zase dálkáč. O blesku a příblesku, časované spoušti, stativech či neustále se ztrácejících krytkách objektivů se už raději ani nezmiňuji. Prostě prachy, prachy, prachy :-)

Drobné příslušenství kupuji přes eBay v Číně, v Česku je to neuvěřitelně drahé. Aliexpress nebo DHgate mají obvykle příslušenství dražší, než ho koupíte přes eBay. Na druhou stranu zábleskové jednotky, softboxy atp. prostě větší příslušenství na Aliexpress, protože to zase platí úplně opačně, eBay je dražší. Na objektivy jsem neměl zatím odvahu, raději si připlatím a nakupuji u ofiko distributorů. Taky jsem zatím nezkoušel Sigmu nebo jiné alternativní výrobce. Mám zkušenosti jen s Nikkor.

Spousta lidí preferuje pouze originální příslušenství. Chyba lávky. Všechno se dělá v Číně, kvalita alternativ je vynikající a třba battery grip v česku stojí okolo 5000Kč, v Číně 600Kč. Alternativní baterie jsou stejně kvalitní jako originální. Blesky si v česku koupí jen maniak :-) Samozřejmě že většina fotografů vám bude tvrdit, že to nejde srovnat, je to omyl.

 

Světla jsou nutnost :-(

Teď zase řeším světla a backdrop a v podstatě ateliér, protože ono to kupodivu zabere dost místa a navíc zvát lidi do obýváku jako nic moc. Úplně zásadní věc je fotit, pořád, protože s každým dalším cvaknutím se člověk zlepšuje. Měl bych určitě zmínit, že mám dva kamarády, kteří jsou na tom obdobně jako já. Člověka moc nebaví fotit takhle samotného, že by běhal s foťákem po horách a zkoušel, i když i to se dá. Když je vás ale více, můžete si fotky porovnat, předat si zkušenosti a zlepšování jde mnohem rychleji. Osobně nejsem zastáncem drahých fotografických kurzů. Určitě jsou velmi užitečné a určitě vám dají hodně za krátkou dobu, přecejen je pořádají zkušení fotografové, jenže mě na tom láká právě to objevování. Kouknu na fotku a říkám si „jak to ten borec asi udělal“.

Samozřejmě čtu literaturu, ptám se na zkušenosti atp. ale to hlavní co mě v tomhle žene je přijít na to sám. Takže až se rozhodnete, že si chcete koupit zrcadlovku, jen tak, protože chcete hezké fotky, tak vězte, že těch 50 000 co jsem do toho zatím nasypal, je jen základ a ve srovnání s profesionály jsou to drobné na kafe :-) Jestli vás to vážně chytne, tak to jsou pořádné šlehy.

 

Dobrá rada nad zlato

Mimochodem, jsem celkem introvert, takže shánět modely/modelky není úplně lehké. Osvědčila se mi změna stylu. Ze začátku jsem se vždycky zeptal „nechtěla by ses fotit?“ a ono kupodivu z těch děvčat lezlo „neee, já nejsem fotogenická, nejsem hezká, jsem tlustá…“ takže tohle už nepraktikuju. Větu jsem změnil na „Ahoj, tebe budu fotit, dej mi číslo“. Prozatím žádná ze slečen neřekla ne a číslo ochotně či méně ochotně předala (doporučuji na místě prozvonit).

 Ještě pořád nemám dost „modelek“ na kterých bych cvičil.

Chceš fotky?

fotos

50mm, tohle prostě se seťákem nevyfotíte i kdybyste se na hlavu stavěli.

Fotím zadarmo, fotky většinou nezveřejňuji, protože s nimi ještě pořád nejsem dost spokojen. Nicméně jsem si zcela jistý, že to co si rvete na FB z mobilu překonám 1000x :-) Pokud jsi děvče, jsi z Ostravy nebo okolí a chceš se vyfotit a nevadí ti, že je to zatím fakt obývák/příroda, klidně mi písni maila nebo na facebook a něco spácháme (v zimě se mi ale ven moc nechce, mrznou mi ruce, nemám rukavice) :-). Ještě pořád nemám dost „modelek“ na kterých bych cvičil. Obecně vyfotím cokoliv (kromě zvířat, svateb a dětí, na to nemám cit a hlavně mě to nebaví),  jde mi o to,  abych udělal dobrou fotku, ne abych na to balil holky. :-) S Photoshopem jsem dobrý resp. v podstatě profesionál, takže retuše dle přání rychle a efektivně :-) Vždycky mě strašně štve, že se holkám ty fotky líbí a já jsem z nich často zklamaný (z těch fotek) a vidím, že potřebují hodně úprav. Takže cíl je vyfotit a nemuset už na to sáhnout. Krajinky mi nejdou, krajinkář ze mě nebude, ale to v podstatě nebylo cílem. Mimochodem, vzhledem k tomu, že to dělám zadarmo, posoudím si sám, jestli tu danou věc/člověka fotit budu nebo nebudu. Krása je relativní, i krástná holka může být prázdná a i dle vlastního mínění „ošklivá“ může mít v sobě něco, co stojí za to. Takže nutně nemusíš mít pocit že vypadáš jako modelka a i přesto můžou vyjít suprové fotky.

 

Outro

Jak vidíte, od marketingové fotky k portrétní to jde vcelku šmahem a ty peníze letí a letí a nic se z toho nevrací. Na druhou stranu, těch pár fotek, které použiju pro webdesign to dokáže ve finále zaplatit a já mám nového, nákladného a především zábavného  koníčka, protože už nejezdím jen tak na hory nebo do zahraničí válet se na pláži, ale jedu fotit. A konečně, ta investice do objektivů je v pohodě, protože ty cenu dlouhodobě drží. Kdybyste s tím chtěli seknout, stratíte jen pár korun, takže vlastně to jediné, co vlastně paradoxně nemá žádnou zásadní hodnotu je tělo, pokud se tedy bavíme o low-end zrcadlovkách typu Nikon D3xxx či D5xxx. Nacvakáte 100 000 obrázků a letí do koše a věřte mi, že sto tisíc fotek není nic moc. Možná se do budoucna rozepíšu více s konkrétníma radama, ale těch je na internetu hromada. Jde spíše o to ukázat ta úskalí tak nějak lidštěji, protože většina článků co jsem četl byla postavena tak, že se slovutní fotografové dohadovali, jestli Nikon, nebo Canon a doplněna o hromadu výrazů, kterým úplný trouba prostě neporozumí. Jiné jsou zase pro úplné začátečníky ale prostě společné mají tu hromadu technických detailů a ty detaily stejně bez citu dobrou fotku neudělají.

u_DSC0379u

Cílem bylo taky ukázat, že bez skel jsou obrovské limity a ty můžou být odrazující. V podstatě není nutné vlastnit set objektivů, ale třeba u portrétů opravdu postačí ta pevná padesátka což je investice s AF-S nějakých 5-6000 a to se pořád docela dá. Článeček patří do úplných počátků, snad někomu pomůže.