21 Dub

Jak jsem upgradoval foťák

Po nějaké delší době focení Nikonem D3100 jsem usoudil, že je čas přejít na vyšší model. Samozřejmě jsem se nerozmýšlel mezi Canonem a Nikonem, volba byla jasná, vzhledem k tomu, že vlastním několik objektivů Nikkor a při představě, že bych je měl prodávat, se mi ježila srst nejen na zádech. 

Jaký foťák vybrat?

Tělo Nikon D7100

Tělo Nikon D7100 zepředu vypadá standardně. Jen 6 tlačítek :-)

Padl mi do oka Nikon D5300 nicméně se mi zdály ty peníze za plastové tělo trošku přehnané a tak jsem po měsíci čtení a porovnávání parametrů dal přednost  „poloprofesionální“ (v úvozovkách proto, že Nikon takovou kategorii nemá)  zrcadlovce Nikon D7100. V hledáčku byl i model D7200, nicméně se mi zdálo, že za těch pár fičur navíc prostě těch 8000 nestojí. Takže, jestli jsem v předchozím článečku psal, že tělo je spotřebák, tak už to tak úplně nevidím, protože spotřebák v hodnotě bezmála 25000 není to pravé ořechové. Vyšší a výrazně dražší modely už ani nezmiňuji. Tenhle rozbor co se za kolik vyplatí, ale ponechám stranou. Podstatné je, že to co jsem vybalil z krabice připomínalo tahací harmoniku. Ne snad tedy samotným vzhledem, ale počtem tlačítek a, jak jsem poznal později, taky kombinací tlačítek a koleček. V podstatě jsem si myslel, že to vezmu do ruky, nandám objektiv a vše zůstane při starém. Samozřejmě více megapixelů, více karet, větší snímač, větší tělo, prostě všechno větší, ovšem úplně tak to prostě nebylo. To v šechno s tím „větším“ byla tedy pravda, jen jsem si neuvědomil, že s tím vším příjde taky mnohem větší pakárna. :-)

 

Ani v hospodě nevěděli co s tím

D7100 zezadu

…zezadu už je to horší, počítejte se mnou …no je jich 11, 2 páčky a 2 kolečka a zhora jsou další :-)

Myslel jsem si, že Nikon ovládat umím, ovšem po půlhodině hledání manuální volby ostřících bodů, jsem byl vyveden z omylu. Samozřejmě jsem manuál nečetl. Mimochodem, ten má 348 stran. Hustě popsaných stran, abych nezapomněl. Zašel jsem tedy do hospody za přáteli pro radu. Bohužel ani tam jsem se nesetkal s kladným řešením problému. Oba po 10 minutách usoudli, že bych si měl přečíst manuál, aneb klasické RTFM.
Jenomže 348 stránek? Problém jsem vyřešil po návratu z hospody, po 6 plzničkách jsem se optal strýčka Googla s dotazem „d7100 manual focus dots“ a obdržel jsem následně informaci: „You hold down the button on the AF lever then you use the front dial to rotate the AF area mode to single“ čímž jsem taky zjistil, že vepředu je další kolečko, kterého si nikdo z testerů, včetně mě, nevšiml. Vlastně srovnání D3100, což je nejnižší model Nikoních zrcadlovek a D7100, je zcela mimo mísu. Přesněji je to jako srovnávat dynamo na kole s jadernou elektrárnou. Obojí vyrábí elektřinu, ale je to úplně někde jinde. Vlastně to znamenalo učit se ovládání skoro odznova, protože sice znalosti s nastavením zůstávají, ale téměř všechno je tak nějak jinde a trošku jinak a když už je to podobné, tak to má osm dalších možností. Docela by mě zajímalo, jak moc se to liší například od D4S, ovšem jsem si jistý, že na to časem taky dojde. Trošku mě děsí, že ve srovnání s 60D od Canonu má prý, dle nezávislých recenzentů,  D7100 více „user friendly“ ovládání.  60D bude mít tedy zřejmě 500 stránkový manuál a výukové DVD.

 

Není to recenze

Nebudu se o funkcích ani výbavě D7100 vůbec rozepisovat, protože ještě pořád hodně tápu a v podstatě ani nejde o recenzi jako takovou, těch se dá najít spousta, jde zase o ten první dojem a ten je teda drsný. Ovšem s každou další fičurou přicházím na to, že ovládání vlastně není tak zlé, že se to dá naučit a uvnitř je plno malých Japonců, kteří jsou výrazně zručnější, než ti staří. Taky jsem se zamýšlel nad tím, jestli bych s tímhle chtěl začínat a dospěl jsem k názoru, že asi ne, protože by mi ten rozsah možností nastavení zničil nadšení z fotografování a asi bych to odhodil někam do kouta, nebo nastavil AUTO a cvakal jako s kompaktem. Takže platí to co jsem psal dříve. Je rozumnější začít s něčím jednodušším a pak přejít, nebo kdo to myslí opravdu hodně vážně, tak pro něj je 348 stran manuálu na chladné zimní večery ke krbu, protože s intuitivním ovládáním to má společného jen pramálo a hlavně je to náročné na paměť. Tedy ne na paměť SD karty, ale uživatele. Zapamatovat si 20+ různých kombinací tlačítek a koleček, aby uživatel zvládl pracovat operativně a bez větších prostojů, to prostě dá zabrat.

Zase si myslím, že se mnou nebudou profíci souhlasit, ale oni zapomínají, že většina z nich taky hleděla na některé věci jako tele na nové vrata. Třeba časem názor změním, možné je vše, ale je dobré nezapomenout  :-)