Charita

V roce 2014 jsme po pekelných peripetiích s úřady a zaplacení výpalného státu, založili Nadační fond Šance pro Nadání. Fond je v tuto chvíli v začátcích kdy řešíme strukturu a připravujeme internetovou prezentaci. Šance pro nadání je zcela unikátní projekt, který nemá v česku a zřejmě ani v rámci EU obdoby a byl vytvořen na základě mého hlubokého znechucení ostatními fondy a nadacemi, jejichž náplň je postavena na faktu, že v dětských domovech jsou pouze tupci, kteří jsou vhodní na manuální práci.

Zabýváme se cíleným vyhledáváním nadaných dětí v dětských domovech a jejich školení v oblasti managmentu, marketingu, programování, počítačové grafiky a DTP. Prvotní inpulz mi k tomu dal web sance.cz, který umožňuje lidem přispět na pomůcky pro konkrétní děti. Říkal jsem si to je fakt dobrý projekt, někomu bych něco přispěl. Začal jsem hledat někoho, kdo by chtěl něco smysluplného a u toho si říkám: „sakra proč nikdo nechce počítač, nebo řidičák, vždyť už jen řidičák zajišťuje často možnost práce“ a tak jsem si přečetl podmínky a z nějakého důvodu mohou děti na tomto webu žádat jen o „krumpáče, lopaty a nůžky“ prostě jen o věci pro učební obory. OK, jsem taky vyučený, nic proti, ale do pytle co ti nadanější?

Do budoucna bych se této činosti rád věnoval mnohem více, uvidíme jak to půjde, přecejen je to obor, který je opravdu hodně náročný na sponzoring a my žádné sponzory aktuáně nemáme ale ani je aktivně nehledáme. Nejprve je potřeba dobře vyladit koncepci.

Nerad dělám sterotypní a jednoduché věci, nerad se přizpůsobuji a tohle je pro mě určitě jedna ze životních výzev. Spousta lidí jistě namítne, že děti nepotřebují notebooky, že potřebují být venku a bavit se. Já vám k tomu řeknu pouze tolik: Zkuste si zajít do dětského domova a promluvit si s dětmi bez budoucnosti, rodiny, které se mohou podporovat pouze vzájemně. Řekněte jim, že i když jsou chytří, jsou odsouzení k lopatě, protože nemají rodiče, kteří by je při studiu podpořili.

Nebudu tady hrát na ničí city, abych získal prostředky, vlastně je ani nechci, protože nechci poslouchat, že jsme jen další zloději. Chci jen, abyste si tenhle a podobné názory nechali pro sebe, dokud se s tím prostředím neseznámíte a pokud nechcete pomoci, prostě nepomáhejte.

 

Podpora

Pokud byste přesto chtěli přispět, můžete na číslo účtu: 2900659926/2010

Potvrzení o daru není problém vystavit a zaslat.

Pro rýpaly: Účet není transparentní. Usoudili jsme, že pokud bychom tak učinili, z psychologického hlediska by už nikdo nemusel přispět v případě, že by na něm byly peníze. Nicméně aktuálně je tam 2000 od nás jako zakladatelů a to tam ještě nějakou dobu zůstane :-) Každý rok bude samozřejmě na webu sancenadani.cz zveřejněna výroční zpráva, takže se nemusíte bát, že bychom vaše prostředky zpronevěřili ;-) Transparence však může být hodně na škodu, jak jsem se přesvědčil během působení v Pirátské straně. Na start je to fajn, ale postupně zbytečně přicházíte o nutnou podporu.

Představte si, vidíte na účtě milion, přispějete stovku? Asi ne že, vždyť oni mají milion. Bohužel v určitou chvíli a v tomto oboru to mohou být náklady na provoz na třeba měsíc a to už si nikdo neuvědomí.

Více informací o fondu budu zveřejňovat průběžně jak to půjde.

Stav můžete sledovat na LinkedIn, Facebooku, nebo přímo na webu nadačního fondu

Další charita

Jinak sám už dlouhou dobu podporuji různé charitativní projekty pro děti a hodlám v tom pokračovat. Teď se ale budu spíše zabývat tím, co jsme vytvořili, protože tam jsem schopný kontrolovat tok peněz tak, aby byly využity efektivně, ne na krumpáče a lopaty sportovní pomůcky nebo platy managmentu.